Miesięczne archiwum: sierpień 2018

Chlorofil w prewencji chorób nowotworowych

Liczne badania wskazują, że konsumpcja warzyw wpływa na zmniejszenie ryzyka wystąpienia niektórych nowotworów. Diety bogate w chlorofil, w przeprowadzonych badaniach, istotnie zmniejszają częstość występowania nowotworów wątroby i żołądka przy równoległej ekspozycji na związki rakotwórcze. W wielu pracach podkreślane jest też działanie chemoprewencyjne* chlorofilu u ludzi. Efekty chemoprewencyjnego* oddziaływnia chlorofilu stwierdzane są jednak tylko przy stosunkowo niewielkich dawkach kancerogenów* w diecie i jednocześnie przy wysokiej dawce chlorofilu.

Spożywamy zbyt mało zielonych warzyw

Niestety na przestrzeni ostatnich lat obserwowane jest zmniejszanie spożycia świeżej żywności, zwłaszcza zielonych warzyw, a wzrost spożycia żywności przetworzonej. Na dodatek dostępne w obrocie detalicznym warzywa o jadalnych częściach nadziemnych charakteryzują się dużą zmiennością zawartości barwników (w tym chlorofilu). Nie zawsze są też ich bogatym źródłem w diecie.

Co zrobić?

Z uwagi na stosunkowo niską zawartość chlorofilu, uzyskanie potencjalnego efektu chemoprewencyjnego wymagałoby wielokrotnego zwiększenia ilości spożywanych warzyw, co jest trudne do osiągnięcia. Dlatego warto rozważyć suplementację. Z uwagi na dobrą przyswajalność godne polecenia są produkty z dużą ilością wodnorozpuszczalnej postaci chlorofilu – chlorofiliny. Jednym z takich suplementów jest właśnie Phytolife, stanowiący skoncentrowane źródło chlorofilin.

Źródło:
http://www.ptfarm.pl/pub/File/Bromatologia/2016/Nr%203/BR%203_2016%20art%2041%20s%20422-426.pdf

* Chemoprewencja – stosowanie naturalnych lub syntetycznych substancji w celu zahamowania, odwrócenia lub opóźnienia procesu kancerogenezy*. Chemoprewencję realizuje się poprzez zapobieganie przekształcania rozwijającego się nowotworu łagodnego w nowotwór złośliwy.

* Kancerogeny – substancje chemiczne sprzyjające kancerogenezie*.

* Kancerogeneza –
zmiany zachodzące w komórce organizmu, prowadzące do powstania nowotworu. Jest to wieloetapowy proces zachodzący na poziomie DNA komórki.

Pisaliśmy na ten temat również TUTAJ