Miesięczne archiwum: grudzień 2012

Chlorofil

Chlorofil jest organicznym związkiem chemicznym występującym w roślinach zielonych, algach (glonach) i bakteriach fotosyntetycznych. Jego głównym zadaniem jest generowanie pod wpływem światła widzialnego wolnych elektronów, które są następnie spożytkowane w dalszych etapach fotosyntezy.

Zielony kolor spowodowany jest bardzo niską absorpcją w “zielonej” części spektrum światła (długość fali 500-600 nm).

Wyróżnia się następujące typy chlorofilu:

  • chlorofil a – występuje powszechnie w roślinach i sinicach,
  • chlorofil b – występuje w roślinach wyższych, zielenicach, euglenach,
  • chlorofil c – (nie zawiera fitolu); występuje w okrzemkach, brunatnicach,
  • chlorofil d – jest obecny w krasnorostach

Algi słyną z posiadania chlorofilu zwanego “krwią roślin”. Struktura chlorofilu jest bardzo zbliżona do hemu, barwnika krwi. Cząsteczka hemoglobiny ma prawie taki sam kształt jak cząsteczka chlorofilu. Hemoglobina posiada w swoim centrum atom żelaza (Fe), natomiast chlorofil atom magnezu (Mg). W skład chlorofilu wchodzi 2,7% magnezu co daje kolor liści i igieł.

Chlorofil jest zdolny do prowadzenia reakcji fotochemicznej, której energia kumuluje się w trwałych związkach biochemicznych. Glonom ten związek jest niezbędny do przyswajania promieni słonecznych i ich zamianę na energię.

Chlorofil, podobnie jak hemoglobina ma ogromną zdolność i łatwo łączy się z tlenem. Gdziekolwiek znajdzie się w Twoim organizmie, jako idealny chelator , zawsze zabiera ze sobą niepotrzebne komórkom produkty przemiany materii. W ten sposób rozwój ewolucji świata roślinnego i zwierzęcego został udokumentowany przez Leonarda Marchlewskiego, profesora chemii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Chlorofil ma szczególne znacznie w chorobach układu odpornościowego, nowotworach i chorobach autoimmunologicznych.

Źródło: Farmacuta prof. Garban Zeno – NUTRITION&HEALTH nr 37 – fragmenty

Opinie światowych autorytetów o chlorofilu